20 kwietnia 2019. imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
  × strona główna
° Zabytki
° Historia
° Gospodarka
° Sołectwa
 - Borzymy
 - Czarkówka Duża
 - Czarkówka Mała
 - Głęboczek
 - Głody
 - Granne
 - Kobyla
 - Koski
 - Kruzy
 - Leszczka Duża
 - Leszczka Mała
 - Leśniki
 - Moczydły - Dubiny
 - Moczydły - Kukiełki
 - Moczydły - Pszczółki
 - Miodusy - Dworaki
 - Miodusy - Inochy
 - Miodusy - Pokrzywne
 - Olszewo
 - Osnówka
 - Osnówka Wyręby
 - Pełch
 - Perlejewo
 - Pieczyski
 - Poniaty
 - Stare Moczydły
 - Twarogi Lackie
 - Twarogi - Mazury
 - Twarogi - Ruskie
 - Twarogi - Trąbnica
 - Twarogi - Wypychy
 - Wiktorowo
° Wielki Gościniec Litewski
  

Twarogi - Ruskie
Rys historyczny

            Nazwa Ruskie w nazwie wskazuje, że zamieszkali tu drobni rycerze pochodzenia ruskiego- tak zwani bojarzy. Zapewne pierwsi osadnicy sprowadzeni tu przez książąt litewskich przybyli już w końcu XIV wieku. Być może właśnie Twarogi Ruskie są najstarszą częścią spośród kilku Twarogów1. Nazwa ta pochodzi od dawnego imienia Twarog2. Zapewne właśnie tu pojawili się pierwsi osadnicy pochodzący z Rusi i to oni nadali nazwę tej okolicy. Zapewne nadanie ziemskie na rzecz ruskich bojarów nie było zbyt precyzyjne. Wszystko wokół było wszak nie zamieszkałe. Z tego powodu mieszkańcy wsi często potem sądzili się z sąsiadami o granice (1430,1470 i 1551)3.

            Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1430 roku. Właśnie w tym roku starosta drohicki miał dokonać rozgraniczenia tej wsi od wsi Zdzichy4. W 1470 roku Piotr Strumiłło starosta drohicki dokonał rozgraniczenia między wsiami Twarogi Ruskie i Zdzichy. Z Twarogów Ruskich pochodził woźny sądowy Denis, który był jedną ze stron. Przedstawił on swoich świadków: Tyszka, Andruszkę, Wasyla, Ohryzka, Kłysza i Borysa5- wszyscy z Twarogów Ruskich. Jaki widać były to imiona ruskie, co potwierdza ruskie korzenie tej wsi. Ludność miejscowa była wyznania prawosławnego i według późniejszych przekazów istniała tu nawet cerkiew prawosławna wraz z popem. Była ona uposażona w jedną włókę ziemi w Twarogach Trąbnicy. Niewielka wieś prawosławna pośród katolickich osad drobnoszlacheckich nie utrzymała się długo. Stopniowo mieszkańcy odchodzili od swojej tradycji i wiary, przyśpieszyła ten proces unia brzeska z 1597 roku. Już spis podatkowy z 1580 roku nie wymienia żadnych rycerzy w Twarogach, którzy mieliby imiona wskazujące na ruskie pochodzenie6. Z czasem o ruskim osadnictwie w tym terenie świadczyła już tylko nazwa. Dodatkowo według opisu parafii perlejewskiej z 1664 roku w Twarogach Trąbnicy istniała włóka bezpańska należąca niegdyś do cerkwi w Twarogach Ruskich7. W tym czasie była już od dawana nie użytkowana, co wskazuje na brak cerkwi i popa w tej okolicy. Być może prawosławni, a następnie uniccy Twarowscy przenieśli się w inne okolice, bowiem notowano zapisano, że w 1905 roku niektórzy Twarowscy przeszli na katolicyzm8, uprzednio będąc zmuszeni do przyjęcia prawosławia.

            Twarogi Ruskie podobnie jak inne miejscowości w tej okolicy stanowiła wioskę drobnoszlachecką. Według opisu z końca XIX wieku miejscowość leżała nad rzeczką Pełchówką. Przeważała w tej wsi ludność szlachecka, notowano tylko 2 włościan. Miejscowość liczyła 14 domów i 89 mieszkańców (41 mężczyzn i 48 kobiet). Notowano pszenne grunty, łąki i lasy. Zapisano też istnienie cmentarzyska Jaćwingów w środku wsi9. W 1921 roku istniało tu 16 domów i 95 mieszkańców, w tym 1 prawosławny. Miejscowość należała do gminy Skórzec10.

                                  

1Jaszczołt T, Gmina Grodzisk....., s. 20.

2Kondratiuk M, Nazwy miejscowe..... ,s. 207.

3Jaszczołt T, Gmina Grodzisk....., s. 332.

4Tamże, s. 330.

5Tamże, s. 29.

6Źródła Dziejowe....., tom XVII/1, s. 47.

7Jaszczołt T, Gmina Grodzisk....., s. 34, przypis 84.

8Tamże,, s. 142.

9Słownik Geograficzny....., tom VIII, s. 98.

10Skorowidz...., s. 28.

 Źródło:  Zugaj Leszek  "Historia Gminy Perlejewo", Lublin 2008.

Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Czy nasza gmina jest przyjazna dla inwestorów?
tak
nie
nie mam zdania
nie wiem o czym mowa
zobacz wyniki

<<   Kwiecień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

MAPA SERWISU
STATYSTYKA